«Звичайно, кожен вирішує для себе чи їхати, чи повертатися, але головне – не зупинятися на саморозвитку»,

Головна  >>  Західна система освіти очима українців  >>  «Звичайно, кожен вирішує для себе чи їхати, чи повертатися, але головне – не зупинятися на саморозвитку»,

– Юнна Гейдор про рік навчання в Коледжі Європи у Брюгге, вузі, що «є для європейської політичної еліти тим самим, що Гарвардська школа бізнесу – для американського корпоративного світу»

Юнна Гейдор

  1. Де саме за кордоном Ви навчалися і в рамках якої програми?

Я навчалася 1 рік у College of Europe в Брюгге, Бельгія, на програмі Європейські економічні студії. College of Europe – це заклад післядипломної освіти за напрямком європейських студій. Газета The Times згадує про Коледж Європи як той, що “є для європейської політичної еліти тим самим, що Гарвардська школа бізнесу – для американського корпоративного світу. Це місце, де амбітні і талановиті люди отримують впливові зв’язки”. Для мене Коледж – це не тільки місце, в якому я зустріла 350 талановитих молодих ченджмейкерів з 50 країн, багато з яких стало моїми гарними друзями, але й місце розширення своїх освітніх та кар’єрних горизонтів. Випускники Коледжу наразі є лідерами, політиками та дипломатами в багатьох країнах Європи, а також працюють в інституціях Європейського Союзу.

IMG_2496

  1. Що мотивувало Вас обрати саме цей навчальний заклад? Чи важким був аплікаційний процес?

Для мене принципово важливими були два фактори в виборі програми. Перший – це фокус програми, а саме тематика Європейської інтеграції та економіки. Мій інтерес базувався на тому, що до Коледжу я працювала в консалтинговій компанії, де на практиці стикалася з імплементацією Угоди про Ассоціацію України з ЄС, а також з практичними кейсами українського бізнесу. Я бачила свою маленьку місію в допомозі українському бізнесу виходити на Європейський ринок і зміцненні ціннісного підходу в бізнесі. Другий фактор полягав саме в тривалості програми не більше 1 року. Так виявилося, що Коледж був найкращим варіантом для мене, тому я почала готувати документи і подала тільки в цей університет.

Аплікаційний процес складається з типових кроків, таких як: анкета, мотиваційний лист, підтверждення знання мов і рекомендації. Оскільки навчальний процес у Коледжі двомовний (англійська та французька), тому про «підтягування» мови та мовні тести (IELTS, TOEFL, DELF/DALF) треба попіклуватися завчатно. У моєму випадку мова йшла про вивчення французької мови з нуля, тому на допомогу пришли групові та індивідуальні мовні курси у Французьскому інституті в Києві, а також величезний список онлайн інстрyментів (in Google we trust).

Останнім у списку, але далеко не останнім за значенням, була можливість отримати стипендію. Коледж дає стипендії для українців на покриття плати за навчання, проїзд, а також проживання у студентській резиденції та харчування. Позитивним моментом є те, що кількість стипендій зростає з кожним роком. Наприклад, у моїй промоції було 11 українців зі стипендіями, цього року – вже 12 студентів. 

IMG_8935

  1. Яку принципову різницю/подібність між українською і закордонною системою вищої освіти Ви можете зазначити?

Особисто я можу зазначити різницю у масштабі освітнього поля. Наприклад, у наших ВИШах, особливо на перших курсах, ми вчимо багато матеріалу на широкі теми. Тому інколи в мене особисто виникало враження, що я володію базовою інформацією з дуже широкого спектру тем, але мені не вистачає глибшого бачення моєї головної спеціальності. Коледж дуже допоміг мені закрити ці прогалини. Також мене вразив рівень критичного мислення студентів та бажання професорів дослуховуватися до різних думок та критичних аргументів – наприклад, коли пишеш есе на відкрите питання, де немає конкретної правильної відповіді, але принципово оцінюються аргументи.

  1. Що Вас найбільше вразило в особливостях менталітету населення країни Вашого навчання?

Серед 350 студентів із 50 країн неможливо говорити про єдиний менталітет. Це завжди новий досвід спілкування та кооперації з різними культурами. На мою думку, головний секрет успіху – в позитивному настрої, відкритості до всього нового та відсутності стереотипів. Стереотипи, як на мене, завжди тільки заважають 🙂

  1. Які Ваші враження від міста? Як Ви облаштовували свій побут? Які преференції, бонуси у студентів Вашого вузу?

Брюгге – це одне з наймальовничіших середньовічних містечок Європи, але водночас всього в годині від серця Євросоюзу – Брюсселя. Кампус та всі студентські резиденції знаходяться в історичному кільці, тому за декілька місяців стає навіть буденно жити в оточенні будівель 15-18 століть на каналах “північної Венеції”. Важливо, що Коледж створив всі умови для комфортного навчання, тому побутові речі займають мінімум часу. У розпорядженні студентів є бібліотека, studying rooms на кампусах і в резиденціях, допомога Student Affairs Office, Career Office, а також велика кількість студентських груп за інтересами. Також не треба забувати, що Брюгге – дуже туристичне містечко, там часто організовуються фестивалі та інші тематичні події. Життя протягом цього року дуже насичене, і важливо правильно розставляти пріоритети. Є навіть правило “Studying – Partying – Sleeping” (“Навчатися, Розважатися, Вчитися”), і на практиці ти можеш вибрати тільки 2 речі з вищезгаданих. Практика показує, що першим зі списку випадає сон 🙂

  1. Назвіть, будь ласка, топ 5 книг, які, на Вашу думку, варто прочитати людині-професіоналу Вашого фаху?

Дві перші книги, які я б порекомендувала, вже всім давно відомі, але ці книги мене дійсно вразили і змінили сприйняття своїх невдач чи навіть просто викликів. Перша книга авторства Лі Куан Ю “From Third World to First: The Singapore Story – 1965-2000”, в якій він ділиться своєю історією проведення економічних реформ та подолання корупції у Сінгапурі. У цій книзі важливим є не тільки кейс Лі Куін Ю як успішного політика-реформатора, але ціна, яку всім треба платити за розвиток держави. Друга книга про Ілона Маска авторства Ешлі Ванс, яка була написала ще в 2015 році. Кожний знайде в ній щось своє, але для мене це історія мотивації та помилок людини-мрійника і геніального менеджера. Наступна книга є доволі базовою, але корисною для розуміння основ комунікації у міжнародному бізнес середовищі – Річард Льюїс «When Cultures Collide». Наступний мій фаворит про концепцію світової цивілізації від історика Яна Мориса «Чому захід панує – надтепер». Цікавий погляд на еволюцію минулого розвитку людства та протистояння Заходу та Сходу. Остання книжка, яку я б порадила, – це «Як ніколи не помилятися. Сила математичного мислення» Джордана Елленберґа, доречі, є в чудовому українському перекладі. У широкому сенсі це книга про наш світ і суспільство, а також трошки про математику, але не нудно 🙂

  1. Чи збираєтесь Ви повертатися в Україну? Що б Ви привнесли із закордонного вузу, де навчалися, в українські навчальні заклади?

Зараз я працюю над стратегічними дослідженнями ринків, у тому числі українського. Це чудова можливість побачити, як теорія перетинається з практикою. В Україні зараз є дійсно велика кількість можливостей не тільки для професійного розвитку, але для реального змінення країни на краще. Минулого тижня я приймала участь у заході щодо освіти закордоном EduTalk Kyiv, і головне питання було «Лишатися в Україні чи виїжджати?».

Я була приємно вражена бачити стільки молодих людей з критичним баченням ситуації та бажанням змінювати країну. Звичайно, кожен вирішує для себе чи їхати, чи повертатися, але головне – не зупинятися на саморозвитку і продовжувати мріяти. Я вірю, що якщо кожен день робити навіть маленький крок до своєї мрії, то дуже скоро вам треба буде ставити собі нову ціль, тому що цю ви вже реалізували. Давайте разом мріяти, творити і не боятися помилятися в цьому дійсно великому і відкритому для нас світі 🙂

European Investment Bank


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *