Росіяни та російськомовні на пострадянському просторі: порівняльний підхід

Головна  >>  Без рубрики  >>  Росіяни та російськомовні на пострадянському просторі: порівняльний підхід

Експерт Квадрівіуму Надія Бурейко взяла участь у міжнародній конференції «Росіяни та російськомовні на пострадянському просторі: порівняльний підхід», що відбулася в Університеті Тарту, Естонія, 8-9 жовтня 2015 року.

Міжнародна конференція «Росіяни та російськомовні на пострадянському просторі: порівняльний підхід» була організована Центром досліджень ЄС та Росії при Університеті Тарту, Естонія, спільно з Центром досліджень Росії, Центральної та Східної Європи при Університеті Глазго, Великобританія.
У світлі останніх подій в Україні та активної політики «захисту співвітчизників», яку впроваджує Російська Федерація, ініційований науковий захід об’єднав фахівців, які спеціалізуються на національних контекстах різних країн, з метою концептуального осмислення дискутованих проблем крізь міжнародну та компаративну призму.
У ході роботи дводенної конференції було обговорено кілька взаємопов’язаних тем: ідентичність російськомовного населення на пострадянському просторі; етнічність, меншина та мовна політика на пострадянському просторі; «російський світ» або рускій мір та російська політика захисту співвітчизників; криза в Україні та її наслідки для України та інших країн пострадянського простору; криза в Україні та роль російськомовних ЗМІ; безпека, геополітика та біополітика на пострадянському просторі.
Надія Бурейко виступила з доповіддю «Російськомовні громадяни України. Як визначити ідентичність?». Виступ було розпочало з аргументації мотивації провести дослідження на дану тему, що окрім наукового охоплювала й інші аспекти. Будуючи доповідь від загальної теорії до контекстуальної, останню було протестовано з використанням статистичних моделей. Вони наглядно продемонстрували рівень взаємозалежності між рідної мовою (чи мовою першого вжитку) та самоідентифікацією українських громадян. Було встановлено, що мова не є визначальним маркером ідентичності українців. Крім того, як показують дані опитувань, російськомовність не суперечить українській самоідентифікації. Українська ідентичність зазнає трансформації, і постає потреба рухатися поза існуючінині дослідження для пояснення сутності її характеру.
Цікаво, що схожих висновків дійшли й інші дослідники з України, які використовували дані опитувань, проведених у рамках різних дослідницьких проектів.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *