“Вразила привітність усіх співробітників відділу аспірантури, деканату та кафедри, де до тебе ставляться як до високоосвіченої рівної людини, майбутнього професора (не зважаючи на те, що ти із країни, що розвивається), в українських вузах все навпаки”,

Головна  >>  Західна система освіти очима українців  >>  “Вразила привітність усіх співробітників відділу аспірантури, деканату та кафедри, де до тебе ставляться як до високоосвіченої рівної людини, майбутнього професора (не зважаючи на те, що ти із країни, що розвивається), в українських вузах все навпаки”,

– Рощупкін Олексій ділиться враженнями про навчання в заочній аспірантурі у Чеському технічному університеті (ЧТУ) у місті Прага.
Де Ви навчаєтесь ?

Я навчаюся в заочній аспірантурі у Чеському технічному університеті (ЧТУ) у місті Прага (Чеська республіка), факультет електротехніки, на кафедрі вимірювань.

Чому саме цей навчальний заклад Ви обрали? Які документи Вам були потрібні для цього? Чи складним був аплікаційний процес?

На конференції IDAACS 2011, що проходила у місті Прага, мій керівник дисертації в Україні (професор Анатолій Саченко) запропонував можливість роботи над дисертацією за схемою подвійного керівництва (Double Supervising). Це передбачало наявність у дисертанта двох керівників: одного з України, іншого – з Чехії. Я погодився. Всі деталі такої співпраці було обговорено під час візиту ректора ЧТУ професора Вацлава Хавлічека та завідувача кафедри вимірювань професора Владіміра Хааса до Тернопільського національного економічного університету, де на той час я навчався в аспірантурі.

При вступі до аспірантури ЧТУ здавав вступні іспити, а також необхідну академрізницю. Після успішного складання іспитів мені надали грант для навчання в ЧТУ. Цей грант було надано з фонду факультету електротехніки та його декана, професора Павла Ріпки. До речі,  оплата за навчання в аспірантурі ЧТУ становить 4000 евро на семестр, а у середньому навчання в аспірантурі триває чотири роки.

11

Треба сказати, що фінанси знаходяться на факультетських рахунках і надходять з різних європейських та чеських програм та грантів. Це дає змогу факультетам самостійно розподіляти ці кошти (закупка обладнання, відрядження науковців, прийом делегацій, тощо). Завдяки цьому обдаровані студенти й аспіранти можуть також отримувати стипендії із таких фондів.

Щодо аплікаційного процесу – на першому етапі мені слід було нострифікувати українські дипломи: перекласти дипломи про вищу освіту та додатки до них на чеську, завірити їх нотаріально та переслати у ЧТУ. В результаті такої нострифікації мені підтвердили звання магістра-інженера.

На другому етапі під час співбесіди із чеським керівником я представив йому свої публікації у міжнародних журналах та матеріали міжнародних конференції.

Яку принципову різницю між українською і закордонною системою вищої освіти Ви відчули у перший місяць свого навчання?

Керівник планує, які предмети необхідно вивчити та здати впродовж академічного року. Відомості про це вносяться в онлайн-систему та доступні для перегляду як керівнику, так і аспіранту, а також відділу аспірантури. В кінці кожного семестру керівник подає у відділ аспірантури семестрову таблицю про результати навчання аспіранта. Також аспіранту ставиться відмітка у залікову книгу про завершення семестру.

Мене вразило те, що звітність може передаватись онлайн і непотрібно паперового варіанту.

Вразила привітність усіх співробітників відділу аспірантури, деканату та кафедри, де до тебе ставляться як до високоосвіченої рівної людини, майбутнього професора (не зважаючи на те, що ти із країни, що розвивається),  в українських вузах все навпаки.

14

Усе моє навчання проходить англійською: консультації із керівником, виконання робіт у лабораторії, складання екзаменів. Усі співробітники розмовляють англійською й охоче допомагають.

Професори, які приймали в мене іспити, давали мені перелік питань, які треба підготувати, а також книжки, в яких можна знайти відповіді, або перелік онлайн посилань із літературою.

Як зазвичай проходить Ваш робочий день?

Перед моїм візитом у Прагу я домовляюсь із керівником про його вільні дні та доступні години. Оскільки мій керівник дуже зайнята людина, то він може запропонувати до години часу для зустрічі, але до неї завжди дуже підготовлений (роздруковані статті, ремарки, рекомендації, аналіз матеріалу для конференції, тощо). Тому навіть у короткий термін вдається дуже плідно попрацювати.

Якщо мій візит запланований за місяць наперед, то керівник домовляється про моє розміщення в університетському гуртожитку. Якщо ж це терміновий візит, то доводиться самому підшуковувати собі житло у готелі або хостелі.

У вільний час я працюю у бібліотеці, де є багато нових книжок з теми моїх досліджень. Бібліотека знаходиться у сучасному футуристичному приміщені. Там завжди багато студентів, проводяться різні акції, виставки, ярмарки вакансії, зустрічі із працедавцями, навіть проводяться концерти.

Також дуже стимулюються походи школярів до університету. Проводять дні відкритих дверей, різні воркшопи. Біля факультету виставляють різні технічні пристрої, наприклад, турбіни.

12

Отримати ступінь кандидата, доктора наук, пройти стажування закордоном: опишіть, будь ласка,  власну мотивацію та поетапне здобуття наукового ступеня за кордоном.

Моя мотивація – отримання диплому європейського зразка.

Спочатку нострифікація (підтвердження відповідності) дипломів, здача вступних іспитів, виконання роботи та консультації із керівником, складання семестрових іспитів, складання випускного екзамену з усіх тем навчання в аспірантурі (наш відповідник іспиту зі спеціальності), захист дисертації.

Назвіть, будь ласка, топ 5 книг, які варто прочитати людині-професіоналу Вашого фаху.

Книги по штучному інтелекту, сенсорам та вимірюванню.

Над яким проектом Ви зараз працюєте?

Internet of Things (Інтернет речей) – розробка пристроїв та методів під’єднання речей до Інтернету (розумні будинки та їх складові, розумні пральні машинки, розумні шафи, розумні холодильники, носимі сенсори, фітнес трекери, тощо), тобто все те, що може передавати дані через інтернет користувачам та здійснювати взаємозв’язок між собою.

Що Вас найбільше вразило в особливостях менталітету населення країни Вашого навчання?

Можливість проявляти себе у творчості, а не бути сфокусованим тільки на зароблянні «шматка хлібу».

13

Які Ваші враження від міста, студентського, викладацького містечка, ВУЗу? Які преференції, бонуси у студентів, викладачів Вашого навчального закладу, як вони відпочивають?

Студенти мають доступ до баз даних світових бібліотек (SCOPUS, Web of Science, EBSCO, Elsevier та багато інших), де вони можуть безкоштовно скачати найсвіжіші статті (наприклад, ціна статті на сайті Elsevier ~ 40$).

У Празі безліч нічних клубів на будь-який смак. Є найкращий у Європі зоопарк. Гори, туризм, альпінізм, велоспорт, тощо. Кожен може обрати собі відпочинок за власними інтересами.

Що б Ви привнесли із закордонного ВУЗу, де Ви навчались, в українську систему вищої освіти?

Привніс би навчання студентів незалежному мисленню, спрямованому на організацію власної справи, стартапів, програмістських фірм. Крім того – більш інтенсивне вивчення та застосування англійської мови у всіх сферах навчання та у побуті.

33


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *