“Із мого досвіду у політології можу сказати, що українські виші дуже слабко представлені у професійних мережах, наприклад, European Political Consortium of Political Research”,

Головна  >>  Західна система освіти очима українців  >>  “Із мого досвіду у політології можу сказати, що українські виші дуже слабко представлені у професійних мережах, наприклад, European Political Consortium of Political Research”,

– Олена Подолян розповідає про магістратуру в Університеті Глазго та особливості життя в Шотландії 

Олена Подолян

1. Де саме за кордоном Ви навчалися? (університет, факультет, спеціальність)

Я отримала другу магістерську освіту в Університеті Глазго (департамент Центрально- і Східно-Європейських Студій, Central and East European Studies) у Шотландії. Спеціальність можна було обрати з-поміж курсів: історія громадянської війни в Російській імперії і сталінізму, гендерні і екологічні студії, європеїзація і міжнародні відносини. Оскільки моя основна спеціальність – політологія, я обрала останній напрямок.

2. Що мотивувало Вас обрати саме цей навчальний заклад? Чи важким був аплікаційний процес?

Після отримання першої магістратури з політології я прагнула зосередитися на регіональних студіях (area studies). У Глазго знаходиться один з центрів таких студій – Centre for Russian, Central and East European Studies (CRCEES). Окрім того, британські університети мають хорошу репутацію, і мені було цікаво повчитися в іншій частині Європи.

Аплікаційний процес був доволі стандартним: відкритий call for applications із стандартним набором документів.

3. Яку принципову різницю/подібність між українською і закордонною системою вищої освіти Ви можете зазначити?

Я можу говорити лише про соціальні науки, де принципова різниця полягає в активнішому обговоренні тем студентами і сильнішій методологічній базі письмових робіт (аналогів наших курсових). У навчальному плані – більше семінарів, і в цілому роль вчителя як лектора обмежена саме до лекцій, семінари він(вона) радше модерує. У письмових роботах очікується самостійна постановка дослідницького питання (rsearch question) і його розкриття на певній метолологічній основі, ніж описовий і компілятивний, реферативний стиль, більше притаманний нашій академії.

4. Над яким проектом Ви працювали? Як зазвичай проходив Ваш робочий день?

Оскільки я навчалася в магістратурі, то левова частина часу йшла власне на відвідування занять – лекцій та семінарів, так само як і публічних заходів, таких як круглі столи, гостьові та наукові семінари, де старші колеги презентували свої праці. І, звісно, читання вдома. У кінці кожного семестру ми здавали курсову роботу (term paper) з кожного прослуханого курсу і наприкінці усієї програми – дипломну.

5. Що Вас найбільше вразило в особливостях менталітету населення країни Вашого навчання?

Шотландія з часом підкорила моє серце. Саме на неї припав мій перший досвід у Великобританії, де багато усього – від напрямку дорожнього руху до спілкування і гумору – відрізняється від (також різних між собою, звісно) країн континентальної Європи. Але і Шотландія відрізняється від решти частин Великобританії. З часом я навчилася розрізняти принаймні найхарактерніші особливості, і тепер так само обурююся, коли люди в Україні кажуть: “Англія, Шотландія… яка різниця? А це не одна країна?”. Як коли ми обурюємося, коли нас запитують про відмінність від Росії, наприклад. Найбільше вразили акценти – у Глазго їх можна почути у різних варіаціях залежно від регіону походження і соціального класу – і неповторна привітність шотландців, яка, як правило, розпочинається жартами водія автобуса з аеропорту – явище незвичне не лише у нас, але і в Західній Європі.

6. Які Ваші враження від міста, студентського містечка, ВУЗу? Як Ви облаштовували свій побут? Які преференції, бонуси у студентів Вашого навчального закладу?

Глазго – найбільше місто і Шотландії і одне з найцікавіших у Великобританїі. Воно відоме культурним і нічним життям, шопінгом (часто-густо доступним навіть студентам!), а також з нього зручно подорожувати по Шотландії. Мальовниче озеро Лохломонд знаходиться буквально у півгодині їзди.

media_328642_enУніверситет Глазго (не плутати з Університетом Стретклайд, другим великим ВНЗ у місті), заснований у 1415 році, є однією з історичних та архітектурних пам’яток міста, яка, проте, вирує студентським життям – від посиденьок за пивом до політичних протестів. Студенти вільні у виборі житла, і знімати його у Глазго доступно. Проте я віддавала перевагу університетському гуртожитку через близькість до університету і простоту та прозорість умов оренди. З позитивних моментів я б відзначила медичне обслуговування – в університеті є свій центр (а також студенти мають право звертатися до місцевої клініки) і чудовий чотириповерховий спортзал, який включає усе від басейну (з сауною і парною кімнатою) до тенісних майданичиків. У Шотландії серйозно ставляться до громадського здоров’я, саме тому студенти отримують дуже дешево членство у цьому центрі. Університет також славиться своєю бібліотекою, зокрема у соціальних науках, і надає можливість вивчати іноземні мови за додаткову (посильну) плату.

7. Назвіть, будь ласка, топ-5 книг, які, на Вашу думку, варто прочитати людині-професіоналу Вашого фаху?

  1. Арістотель “Політика”
  2. Макс Вебер “Протестантська етика і дух капіталізму”
  3. Алексіс Де Токвіль “Демократія в Америці”
  4. Томас Кунн “Структура наукових революцій”
  5. Джон Локк “Два трактати про врядування”

8. Що б Ви привнесли із закордонного ВУЗу, де Ви навчались, в українські ВНЗ?

В основному те, про що йшлося у п. 3: методологічне тренування й активний формат семінарів. Також важливо, щоб студенти мали доступ до сучасних західних журналів і можливість відвідувати релевантні заходи в Європі. Зокрема із мого досвіду у політології можу сказати, що українські виші дуже слабко представлені у професійних мережах, наприклад, European Political Consortium of Political Research.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *