‘Від себе можу додати – ніколи не здавайтеся! Я пройшла з другої спроби і неймовірна щаслива, що перша відмова не злякала мене, а додала сил та мотивації’,

Головна  >>  Західна система освіти очима українців  >>  ‘Від себе можу додати – ніколи не здавайтеся! Я пройшла з другої спроби і неймовірна щаслива, що перша відмова не злякала мене, а додала сил та мотивації’,

– Оксана Манчуленко ділиться досвідом проведення дослідження у Джорджтаунському університеті, США, в рамках програми Фулбрайта

Оксана Манчуленко

1. Де саме Ви проводили дослідження і в рамках якої грантової програми?

Я проводила дослідження в Georgetown University, Washington, D.C. у рамках програми ім. Фулбрайта.

2. Що мотивувало Вас обрати саме цей навчальний заклад? Чи важким був аплікаційний процес?

Оскільки моє дослідження стосується безпеки та оборони, я прекрасно розуміла, що столиця США є прекрасним місцем, бо саме там приймаються рішення, проводяться заходи потужних неурядових та урядових організацій, саме там можна зустрітися з людьми, які мають безпосереднє відношення до теми мого дослідження. Обрати навчальний заклад теж не було проблем. Я для себе виокремила 3 університети із програмами з міжнародних відносин (безпекові студії). Аплікаційний процес майже такий самий, як і на інші програми, хіба що левову частку за мене виконував офіс Фулбрайта в Україні та Інститут міжнародної освіти у США. Оскільки я йшла за дослідницькою програмою, то мене попросили отримати запрошення із бажаного університету. Першим відгукнувся Georgetown University, і я одразу надіслала лист-запрошення до офісу Фулбрайта.

15

Загалом аплікаційний процес не є складним, проте не потрібно легковажити. Перш за все, необхідно чітко вибрати програму, за якою ви хочете їхати (магістратура чи дослідження), а вже тоді розпочати саму підготовку необхідних документів, перелік яких є на сайті програми. Якщо коротко, то необхідно заповнити одну велику онлайн анкету, до якої входять як і біографічні питання, так і розгорнуті есе (Personal Statement, Study Objectives), резюме. Також потрібно завантажити копії всіх дипломів, розповісти про начальні заклади, в яких ви б хотіли навчатись (необов’язкова опція, але вона показує вашу мотивацію та проведену домашню роботу). Також не слід забувати про рекомендаційні листи. Два розгорнутих есе є чи не найважливішими у всій анкеті, оскільки в них ви демонструєте свою готовність, мотивацію та рекламуєте себе. Крім того, у цій частина аплікації ви ніби доводите, чому саме ви хочете навчатись у США і що опісля ви плануєте робити з отриманим досвідом. До неї потрібно докласти максимум зусиль, адже відбіркова комісія не бачить вас, а читає ваш текст, від якого залежить, чи будете ви обрані на співбесіду.

Від себе можу додати –  ніколи не здавайтеся! Я пройшла з другої спроби і неймовірна щаслива, що перша відмова не злякала мене, а додала сил та мотивації.

3. Яку принципову різницю/подібність між українською і закордонною системою вищої освіти Ви можете зазначити?

У США – все для студента, щоб він міг навчатись: інфраструктура, гнучкість вибору курсів, можливість слухати лекції онлайн, зворотній зв’язок із професорами, можливість самостійно обирати проекти для досліджень, цілодобова робота бібліотеки.

4. Над яким проектом Ви працюєте?

Я працюю над своєю дисертацією, що є дослідженням розвитку обронного сектору США для виділення основних моментів реформування цього сектору в Україні.

5. Як проходив Ваш робочий день?

Він цілковито залежав від мене, оскільки я не була студентом. Зазвичай проводила час у бібліотеці або студентських центрах, відвідувала заходи в Atlantic Council, Brookings Institution, McCain Institute, CSIS, тощо. Також ходила на так звані “щасливі години” для нетворкінгу.

Processed with VSCO with hb1 preset

6. Що Вас найбільше вразило в особливостях менталітету населення країни Вашого стажування?

Планування свого життя, надзвичайна мобільність, відсутність скарг на життя.

7. Які Ваші враження від міста? Як Ви облаштовували свій побут? Які преференції, бонуси у студентів та працівників Вашого університету?

Проживання у столиці надзвичайно цікаве та активне. Постійно відбуваються різні заходи: від політичних до фестивалів іжі чи танців у парку. Побут був облаштований комфортно із малими затратами, оскільки в США можна знайти багато речей безкоштовно. В нашому дослідницькому центрі (CERES), який входить до School of Foreign Service, був окремий офіс, який дозволяв студентам безкоштовно роздрукувати всі необхідні матеріали та пригощатись кавою/чаєм/водою/іжею.  Також кожен маю свою поштову адресу, на яку в центр приходило листування, що дуже зручно. Про доступ до баз даних, журналів та різноманітних книг, мабуть, не варто і згадувати.

168. Назвіть, будь ласка, топ 5 книг, які, на Вашу думку, варто прочитати людині-професіоналу Вашого фаху?

1. US Foreign Policy and Defense Strategy. Evolution of an Incidental Superpower, Derek S. Reveron, Nikolas K. Gvosdev, and Mackubin Thomas Owens

2. America Abroad. The United States’ Global Role in the 21st Century, Stephen Brooks and William Wohlforth

3. Bound to Lead: The Changing Nature of American Power, Joseph Nye, Jr.

4. The New American Militarism: How Americans are Seduced by War, Andrew Bacevich

5. Buying National Security, Gordon Adams and Cindy Williams

14

9. Чи плануєте Ви повертатися в Україну? Що б Ви привнесли із закордонного вузу, де працювали/навчалися, в українські навчальні заклади?

В Україну я вже повернулась, оскільки це є основною вимогою програми Фулбрайта. Проте, я і не планувала залишатись, оскільки їхала з метою провести дослідження для своєї дисертації.

Не буду зазначати якісь захмарні речі, а сфокусуюсь на тому, що було б реально запровадити. Бібліотеки університету мають працювати як мінімум до 9-10 вечора та перетворитися на начальні центри для студентів. Персонал у бібліотеці повинен складатись із студентів, які б постійно мінялись, відповідно до розкладу занять. Потрібно змінити навчальний заклад із принципу “прийшов-відбув пари” на центр, де студенти проводитимуть більшу частину свого часу. Навчання перенести із теоретичного в практичне русло (спільні проекти, есе, дослідження).


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *