“Я думаю, саме завдяки навчанню / роботі / стажуванню закордоном формуються люди із зовсім новим типом мислення”,

Головна  >>  Західна система освіти очима українців  >>  “Я думаю, саме завдяки навчанню / роботі / стажуванню закордоном формуються люди із зовсім новим типом мислення”,

– Крістіна Лазор, практикантка Посольства України у Федеративній Республіці Німеччини

Крістіна Лазор

1. Де Ви навчаєтесь?
Я закінчую магістратуру в Інституті міжнародних відносин КНУ ім. Т. Шевченка за спеціальністю «Міжнародна інформація» та паралельно навчаюся на 1 році магістерської програми «Східноєвропейські студії» у Вільному університеті Берліна (Німеччина).

2. Чому саме цей навчальний заклад Ви обрали? Які документи Вам були потрібні для цього? Чи складним був аплікаційний процес?
Вибір можна пояснити декількома факторами. Вільний університет Берліна є визнаним у світі ВНЗ із високим рівнем підготовки, а також з дуже цікавою історією. Цей університет виник у роки холодної війни як знак протесту, бо в університеті Гумбольдта відчувався тоді сильний політичний тиск на студентство. Саме тому створений у 1948 році Вільний університет носить таку назву. В університеті навчається понад 35 000 студентів, він входить до світових рейтингів гуманітарних ВНЗ та у 2007 році перший з ВНЗ столиці Німеччини отримав титул престижного університету. Вільний університет Берліна є сучасним міжнародним університетом, випускниками якого є відомі світові політики та переможці Нобелівської премії.

л1Перелік документів був стандартним, як і для всіх інших ВНЗ Німеччини: диплом бакалавра з хорошими оцінками, відповідна кількість кредитів для обраної програми, мотиваційний лист, диплом, що підтверджує володіння німецькою та англійською мовами тощо. Всі копії та переклади повинні були бути завіреними у Посольстві ФРН в Україні. Для мого ВНЗ діяв механізм подачі документів через uni-assist – платної служби для обробки і перевірки документів, поданих іноземними студентами до ВНЗ Німеччини.

3. Яку принципову різницю між українською і закордонною системою вищої освіти Ви відчули у перший місяць свого навчання?
Принципову різницю було відчути дуже легко, так як вона відчувалася у всьому 🙂 Підхід до навчального процесу, форма комунікації між студентами та викладачами, можливість формувати свій розклад залежно від завантаженості, технологічне оснащення самого ВНЗ, все абсолютно комп’ютеризовано: від реєстрації на порталі, де можна обрати предмети, які ти будеш відвідувати цього семестру, до студентської їдальні, де оплатити обід можна тільки за допомогою спеціальної студентської картки. Варто зазначити, що в їдальнях кожна страва має 3 ціни: перша – найнижча, для студентів, наступна – дещо вища, для викладачів і персоналу, котрий працює в ВНЗ, та остання – найвища, для гостей університету. Саме завдяки такій системі вдається зробити ціни для студентів настільки доступними, що доволі часто пообідати в одній з університетських їдалень в місті є значно дешевше, аніж готувати щось вдома.

л24. Як зазвичай проходить Ваш навчальний день? Ваш улюблений предмет? (Чому?)
Це залежить від дня тижня. Оскільки я «сова», то більшість пар для себе обрала в другій половині дня. У зв’язку з тим, що зараз я проходжу практику в Посольстві України у Федеративній Республіці Німеччини, то майже всі пари я відвідую у четвер та п’ятницю. Типова середа – це прокинутися о 7.45, з 9 до 13 – практика в посольстві, обід, пари і ввечері додому.

Один найулюбленіший предмет обрати не можу, занадто важко. Я люблю пари з політології, де ми вивчаємо дуже багато цікавих тем і часто в інтерактивній формі. Для мене семінар вже давно перестав асоціюватися з заняттям, де я обов’язково мушу хоча б щось сказати для того, що б отримати бал. І не забувайте про доповнення. Ні, тут дещо по-іншому. Часто на вступній лекції ми отримуємо перелік всіх тем семінарів до кінця семестру, відповідно до своїх вподобань студенти обирають тему для презентації. Кожна презентація повинна обов’язково наприкінці містити питання для дискусії, завдяки чому вся група, на основі літератури, яка є основою для підготовки до семінарського заняття та прослуханої презентації, може висловити свою думку, подискутувати чи поставити запитання. Також були дуже цікаві пари з предмету «Східна Європа в процесі трансформації», де викладач за допомогою карток, дошки і навіть різнокольорових олівців завжди тримав увагу всієї аудиторії. Вивчати польську мову на німецькій теж, скажу вам, дуже цікавий та унікальний досвід для мене.

л75. Назвіть, будь ласка, топ 5 книг, які варто прочитати людині-професіоналу Вашого фаху.
– Samuel P. Huntington “The Clash of Civilizations”;
– Henry Kissinger “Diplomacy”;
– Francis Fukuyama “The End of History and the Last Man”;
– C. Northcote Parkinson “Parkinson’s Law”;
– Larry Wolff “Die Erfindung Osteuropas: Von Voltaire zu Voldemort” (зважаючи на те, що я вивчаю у Німеччині)

6. Над яким проектом Ви зараз працюєте?
У рамках предмету міждисциплінарна проектна робота разом ще з 5 студентами я працюю над проектом на тему «Роль церкви в Україні», а саме роль церкви під час подій Євромайдану та війни на Сході України. Ми обрали цю тему, бо, по-перше, роль церкви в подіях останніх років в Україні можна охарактеризувати як феноменальну, церква вперше проявила себе настільки активно і стала суб’єктом, а не об’єктом відносин із громадськістю. По-друге, ця тематика є ще малодослідженою, особливо в Німеччині. Наразі ми проводимо серію інтерв’ю з різноманітними експертами, церковними діячами, вченими, представниками громадськості і т.д. Деякі з них ми будемо записувати на відео, деякі просто аудіо. Аудіо хочемо використати для policy papers про роль церкви в Україні, які влітку хочемо опублікувати в Німеччині. Також ми плануємо провести панельну дискусію на цю тему в Посольстві України у ФРН в Берліні.

л87. Що Вас найбільше вразило в особливостях менталітету населення країни Вашого навчання?
Я не хочу бути банальною та писати про пунктуальність, правильність чи серйозність німців. У моєму випадку потрібно добре розуміти, що таке жити в такому німецькому місті як Берлін. Це вам не Баварія чи Північний Рейн-Вестфалія. Берлін – це, напевно, найбільш інтернаціональне місто, в якому я коли-небудь бувала. А вражає мене найбільше стиль життя цього міста і людей, які в ньому живуть. Просто охарактеризую це словосполученням, яке все розставить на свої місця: «без стресу».

л48. Які Ваші враження від міста, студентського містечка, ВУЗу? Як Ви облаштовували свій побут? Які преференції, бонуси у студентів Вашого навчального закладу?
Я люблю Берлін. Коли повертаюся з Києва сюди, у мене немає відчуття, що я приїхала в чуже місто / країну. Тут я вдома, але з моїм домом в Києві, це як паралельна реальність. Студентське містечко знаходиться в мальовничому районі Далем, де переважно приватний сектор, і часто Далем називають районом резиденцій послів. Інфраструктура чудова – дуже легко дістатися до містечка на усіх видах транспорту: від велосипеду до метро / автобусів / міської електрички (мій улюблений S-Bahn). Мені пощастило з розташуванням, тому побут було налагоджувати легко і приємно. Щодо преференцій та бонусів для студентів, то їх безліч: безкоштовний проїзд в транспорті у всій федеральній землі, квитки в музеї, кіно, виставки, галереї і так далі за півціни у багатьох країнах Європи, студентські їдальні, дисконтні програми в магазинах чи при користуванні різними видами послуг (наприклад, Amazon Prime для студентів чи офіційне програмне забезпечення безкоштовно).

9. Як відпочивають студенти Вашого ВУЗу?
Відпочинок напряму залежить від того, чим людина цікавиться. Зазвичай, у Берліні кожен може знайти розваги на свій смак: техно-дискотеки, прогулянки на кораблі по Шпрее, музейний острів, сучасні та класичні театри, кіно, виставки, концерти світових знаменитостей, фестивалі їжі, щонедільні блошині ринки та безліч всього.

10. Чи плануєте Ви повертатись в Україну? Що б Ви привнесли із закордонного ВУЗу, де Ви навчаєтесь, в українську систему вищої освіти?
Так, я бачу своє майбутнє вдома, в Україні. Я думаю саме завдяки навчанню / роботі / стажуванню закордоном формуються люди із зовсім новим типом мислення. Основне, що я тут отримаю, це досвід, який обов’язково буду втілювати в Україні, працюючи на благо своєї країни та задля її подальшого розвитку.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *