“Написання та опублікування статті може зайняти до двох років. Так довго, тому що кожна стаття повинна мати чітко окреслену наукову новизну в плані теорії, концептуальних рамок та методології. А це дуже кропіткий процес”,

Головна  >>  Західна система освіти очима українців  >>  “Написання та опублікування статті може зайняти до двох років. Так довго, тому що кожна стаття повинна мати чітко окреслену наукову новизну в плані теорії, концептуальних рамок та методології. А це дуже кропіткий процес”,

–  Дмитро Панчук ділиться досвідом написання кандидатської дисертації у Бельгії 


1. Де саме за кордоном Ви проводи
те дослідження? (університет, факультет, спеціальність)

На даний момент роблю дисертаційне дослідження в Гентському університеті, Бельгія, в центрі досліджень ЄС.

2. Що мотивувало Вас обрати саме цей навчальний заклад? Чи важким був аплікаційний процес?

Вибір був доволі важкий, хоча й приємний. Я вибирав між докторськими програмами в трьох американських вузах, куди поступив напряму, і двома європейськими PhD, у Генті та Варшаві, куди я пройшов за умовами програми Еразмус Мундус. Одним із основних факторів мого вибору було чудове ставлення з боку моїх теперішніх наукових керівників. Вони ще досить молоді, але вже встигли багато чого зробити та опублікувати на науковій ниві. Після того, як вони дізналися, що я розглядаю декілька заявок, вони почали мені телефонувати, щоб впевнитися, що я виберу саме їхній університет. Я так і зробив, і не шкодую. Фінансові умови для PhD тут теж кращі, ніж у США, наприклад. Акцент робиться на публікаціях у визнаних журналах, а не лише на написанні дисертації. З однієї сторони – менше писати і більше видимості для твоєї роботи, з іншої – потрібно дуже багато часу і зусиль, щоб написати та опублікувати якісну наукову статтю.

Кілька порад щодо аплікаційного процесу.

№1. Ніколи не зважайте на конкурс і ніколи не сумнівайтеся в своїх силах. Навіть якщо ви кудись не потрапляєте, у вас лишається цінний досвід і тексти мотиваційних та рекомендаційних листів, які ви можете використати пізніше.

№2. Подавайтеся на якомога більше програм/грантів/університетів. Це ж правило також працює з пошуком роботи.

№3. Ніколи не зупиняйтеся на досягнутому і в своєму особистому розвитку. Аплікаційні процеси бажано починати завчасно, щоб потім було менше стресу, коли приходить останній термін подачі заявок. Потрібен також певний час, щоб знайти людей, що зможуть вам написати рекомендаційний лист.
DSC_01873. Яку принципову різницю/подібність між українською і закордонною системою вищої освіти Ви можете зазначити?

У різних країнах по-різному. В Бельгії, наприклад, як я вже сказав, дисертаційне дослідження будується не так як у більшості інших країн. Тут ми пишемо 4-5 статей на суміжну тематику, які стараємось опублікувати у спеціалізованих міжнародних виданнях. Написання та опублікування статті може зайняти до двох років. Так довго, тому що кожна стаття повинна мати чітко окреслену наукову новизну в плані теорії, концептуальних рамок та методології. А це дуже кропіткий процес. Дані теж збираються зазвичай з першоджерел, таких, як інтерв’ю. В середньому на одну статтю я проводив по 20 інтерв’ю з політиками, держслужбовцями, експертами з України та країн ЄС. Кожна стаття проходить тривалий процес рецензування (peer-review) у журналах перед тим, як її допускають до публікації, ну, або не допускають. Потім пишемо розширений теоретичний вступ та висновки, що охоплюють тематику та науковий вклад усіх написаних статей. І це все потім захищається. В Україні та більшості інших країн дисертація має форму монографії, з окремою вимогою публікацій у наукових журналах.

4. Над яким проектом Ви працюєте? Як зазвичай проходить Ваш робочий день?

Я працюю над дослідженням проектів Twinning у країнах Східного партнерства ЄС і в Україні зокрема. Проекти Twinning являють собою обмін держслужбовцями з міністерств у країнах ЄС та їхніми українськими колегами. Європейці працюють у наших міністерствах до 2-3 років і допомагають наблизити наше законодавство та інституційні практики до стандартів ЄС. Я вивчаю, наприклад, як експерти з різних країн ЄС сприймаються українцями та який саме адміністративний досвід вони пропонують. Також дивлюся, наскільки ефективні дані проекти і наскільки вони поширюють норми демократичного урядування.

DSC_0096 (1)

Дні проходять по-різному. Іноді я працюю вдома, частіше – в офісі. Ця робота дозволяє багато гнучкості. Хоча часто себе ловлю на тому, що думаю про якусь наукову задачу, коли стараюся заснути, а це вже занадто. Якщо треба взяти кілька днів і кудись поїхати – це запросто. Іноді я їду подорожувати з ноутбуком і беру роботу з собою. За умовами моєї програми та університету мені викладати не потрібно, хоча іноді даю лекції з теми свого дослідження роботи, якщо є потреба.

5. Що Вас найбільше вразило в особливостях менталітету населення країни Вашого навчання?

Місто Гент, у котрому я роблю дослідження, знаходиться у Фламандії. Це – північна частина Бельгії, а південна – Валлонія. 90% фламандців чудово володіють англійською та французькою, окрім своєї рідної нідерландської. Колись до мене приходив сантехнік і розповів ідеальною англійською, що було не так з батареєю опалення. Секрет у тому, що вони з дитинства дивляться англомовні фільми без дубляжу.

І ще вони постійно щось будують, розкопують дороги, кладуть асфальт, потім щось знову розкопують, кладуть асфальт і так все по колу. У них немає поняття косметичного ремонту. Якщо вони роблять ремонт, то часто розбивають півбудинку і відбудовують заново. Приганяють масу техніки, робітників і витрачають купу грошей. Тут я зрозумів, що будівництво – це ознака здорової економіки.

14-09-2013 (1)

6. Які Ваші враження від міста, студентського містечка, ВУЗу? Як Ви облаштовували свій побут? Які преференції, бонуси у студентів Вашого навчального закладу?

Нещодавно читав в одному туристичному буклеті, що Гент – одне з найбільш недооцінених туристичних міст Європи. Там справді дуже гарно. Свого часу, у 16-му столітті, Гент був великим портом і торговельним центром і за своїм важливим значенням обходив Париж. З того часу в місті залишились безліч каналів, більшість з яких судноплавні, та архітектурних пам’яток епохи середньовіччя. Цього року Гентський університет святкує 200-річчя з дати свого заснування. На сьогоднішній день він входить до сотні кращих ВУЗів світу і щороку збільшує вибір англомовних навчальних програм для студентів та науковців з-за кордону.

Я орендую кімнату в приватному будинку. Окрім мене в будинку проживають три бельгійських студентки. Кімната невелика, але затишна і дуже близько від центру міста та офісу. Коли приходжу з роботи додому, то люблю готувати собі їсти. Це мене заспокоює і розслабляє.

7. Назвіть, будь ласка, топ-5 книг, які, на Вашу думку, варто прочитати людині-професіоналу Вашого фаху?

Останнім часом цікавих книг по своєму профілю не читав. Можу порекомендувати роботи Michael McFaul, Anders Aslund, Fareed Zakaria та Samuel Huntington.

 8. Що б Ви привнесли із закордонного ВУЗу, де Ви навчались, в українські ВНЗ?

Скрупульозніше і відповідальніше ставлення до наукових досліджень і, звісно, більше фінансування. Українські ВУЗи також потребують подальшого зменшення адміністративного навантаження на академічний персонал і годин викладання на користь самостійної наукової роботи.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *